Making AP proud at the Minnesota State Fair

Eden Prairie residents don’t just attend the Minnesota State Fair — they’re busy making it happen.

The dynamic students of Eden Prairie High School helped kick off the first day of the Great Minnesota Get-Together on Thursday, August 25th. The marching band, color guard and pom squad entertained the crowd with upbeat songs including the EPHS rouser and “. Take On Me” by Norwegian new wave 1980s band A-ha.

A look at the Minnesota State Fair.

From kindergartners to senior citizens, EPs have made our city proud by showcasing their work (and winning ribbons!) at the many State Fair competitions. They range from painting and photography to sewing and basket weaving, baking, beekeeping and more. they impressed the judges with their skills.

Are you going to the state fair this week? Be sure to check out their exhibits!

Advertising

Advertisement for Washburn-McReavy

Here’s a list of who won what so far. Some categories are still being judged. If you have a winning exhibit that is not listed here, please send information and a photo to juliana.allen@eplocalnews.org.

Editor’s note: Juliana Allen took all photos for this story unless otherwise noted.

Ag-Hort-Bee – Bee and Honey

Comb section honey

• Round Comb Sectionals – Terry Endres, 1st

Liquid (extracted) honey

• 12oz Plastic Squeezed Bear Containers – Terry Endres, 2nd

Natural beeswax block

• Light – Terry Endres, 2nd

• Darkness – Terry Endres, 3rd

Shots, Honey and Bee Products – Terry Endres, 4th

Honey Yeast Breads

• White – Monica Vogel, 3rd

• Challah – Monica Vogel, 3rd

• Multigrain – William Middeke, 3rd

• Rye – William Middeke, 5th

Honey pastries

• Baklava – Meghan Irving, 3rd

Ag-Hort-Bee – Fruit and wine

apple

• Apples, Harald Red – James Heimerl, 1st

Creative activities Baked goods

Bread, plain dough, yeast no half a loaf

• Whole grains – Monica Vogel, 3rd

Bread, sweet dough, yeast

• Fruit and Nut Free Sweet Rolls – Lisa Rude, 3rd

Cookies and bars

• Shortbread Cookies, Plain, No Spice, Nuts, Chips – Lisa Rude, 3rd

Vegan Main Dish Challenge

• Vegan Main Dish – Lisa Rude, 3rd

Creative activity — Canning

Maple syrup

• Amber Maple Syrup/Rich Flavor – Riley Sugarbush, 2nd

• Dark Maple Syrup/Strong Flavor – Riley Sugarbush, 4th

Creative Activities — Making clothes

Clothing for adults

• Dress, knitwear – Camryn Monzo, 2nd

• Jacket, lined – Camryn Monzo, 1st

Baby and children’s clothing

• Hood or hat, knit – Bethany Wenger, 3rd

• Afghan, woven, no larger than 42 inches x 42 inches – Mary Lanners, 2nd

Creative activities Handicrafts

Weaving, knotting, felting and cane weaving

• Basketry, braided – Sharon Belsaas, 4th

• Twisted basketry – Sharon Belsaas, 3rd

• Basketry, rib – Sharon Belsaas, 1st

• Basketry, other technique or mixed technique – Sharon Belsaas, 1st

• Dress, adult, ethnic – Ashley Haapapuro, 1st

• Hand-spun yarn (hair and fur) – Ashley Haapapuro, 3rd

• Hand-spun novelty yarn (nap, core, spiral, knot, slub) – Ashley Haapapuro, 4th

Free hand drawing on porcelain

• Landscape – Sharon Lindblum, 3rd

• Animals (wildlife, bugs, fish, etc.) – Sharon Lindblum, 3rd

• Contemporary – Sharon Lindblum, 2nd

• Flowers – Sharon Lindblum, 3rd

• Christmas – Sharon Lindblum, 2nd

• Glitter – Sharon Lindblum, 3rd

• Pencilwork – Sharon Lindblum, 1st

Porcelain Color Design Award – Sharon Lindblum

Creative activities Needlework

Canvaswork (needlepoint)

• Image, long stitch, framed, less than 50 square – Mary Lanners, 3rd

Calculated cross stitch

• Picture, framed, 25 sq.-50 sq. in. – Cheryl Fiore, 3rd

• Picture, framed, 50 sq.-100 sq. in. – Orlando Logelin, 2nd

• Bead, Buttons, Framed Cross Stitch Image – Cheryl Fiore, 4th

Textile products

• Hat, beret or hat, solid and/or colored yarn – Bethany Wenger, 5th

• Gloves or Mittens – Bethany Wenger, 2nd

Machine knitted products

• Babywear (sizes 0-2) – Maria Ann Youngs, 1st

• Sweater, plain sweater, senior – Maria Ann Youngs, 2nd

• Toy – Maria Ann Youngs, 2nd

• Stockings – Maria Ann Youngs, 3rd

• Wearable unless otherwise specified – Maria Ann Youngs, 2nd

Hand-woven products

• Hat or cap, texture – Bethany Wenger, 2nd

Knitting Machine Dealers Club of the Upper Midwest – Maria Ann Youngs, 1st

Midwest Machine Knitters’ Collaborative – Maria Ann Youngs, 1st

Creative activities The work of senior citizens

Handicrafts

• Basketry – any type – Sharon Belsaas, 2nd

Needlework

• Afghan Touch – Jackie Peters, 4th

Art

Drawings – pastel

• Daniel Volenec, “Tomorrow” (charcoal and pencil on paper), 3rd

Minnesota Society of Artists Award

• Daniel Volenec, “Tomorrow” (charcoal and pencil on paper), 1st

Victor Gilbertson Watercolor Award

• Karen Knutsen, Close to My Heart (watercolor on paper), 1st

K-12 Competition – Education – Individual Exhibitions

Kindergarten

• Painting, mixed media – Benedict Wang, Scenic Heights Elementary

• Grand prize – Benedict Wang, Scenic Heights Elementary

1st class

• Drawing, pencil – Chingyang Gao, Scenic Heights Elementary

• Painting, mixed media – Chingyang Gao, Scenic Heights Elementary, 2nd

2nd class

• Painting, mixed media – Ella Veatch, Eagle Heights Spanish Immersion, 2nd

• Drawing, colored pencil – Ella Veatch, Eagle Heights Spanish Immersion, 4th

• Painting, mixed media – Ella Veatch, Eagle Heights Spanish Immersion, 2nd

• Sculpture – Ella Veatch, Eagle Heights Spanish Immersion, 2nd

• Clay – Ella Veatch, Eagle Heights Spanish Immersion, 1st

3rd grade

• Drawing – pencil, charcoal, ink or ballpoint pen – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 3rd

• Drawing, colored pencil – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 2nd

• Painting – mixed media – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 2nd

• Sculpture – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 1st

• Dimensional projects – dolls, mobile phones, etc. – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 2nd

• Knitting and other fibers – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 4th

• Reports – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 3rd

• Original Stories – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 3rd

• Poems or poetry collections – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 4th grade

• Photography, color – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 2nd

• Group projects – banners, murals, sculpture, wall hangings, quilts – Meg Schmitt, Prairie View Elementary, 2nd

5th grade

• Drawing, markers – Sophie McGuire, Eden Lake Elementary School, 1st

• Drawing, ink or ballpoint pen – – Sophie McGuire, Eden Lake Elementary School, 1st

• Drawing, colored pencil – Yesh Gautam, Cedar Ridge Elementary School, 2nd

7th grade

• Painting, mixed media – Kaysa Kuhn, Eagle Ridge Academy, 2

• Painting – acrylic, oil – Kaysa Kuhn, Eagle Ridge Academy, 1st

• Sculpture – Kaysa Kuhn, Eagle Ridge Academy, 2

• Knitting and other fibers – Kai Schmitt, Central Middle School, 4th

• Grand prize – Kaysa Kuhn, Eagle Ridge Academy, 1st

K-12 Competition Education Technology Education

7th grade

Photography

• People/portrait – Kai Schmitt, Central Middle School, 4th grade

• Nature and Outdoors – Kai Schmitt, Central Middle School, 1st

• Landscape/cityscape – Kai Schmitt, Central Middle School, 2nd

• Modified/experimental – Kai Schmitt, Central Middle School, 2nd

• Journalism/social media – Kai Schmitt, Central Middle School, 1st

9th grade

Photography

• Nature and Outdoors – Bryson Rotz, Southwest Christian High School, 2nd

• Landscape/cityscape – Lily Lundgren, Southwest Christian High School, 1st

• Landscape/cityscape – Bethie Bristol, Southwest Christian High School, 2nd

• Landscape/cityscape – Sophie Marshall, Southwest Christian High School, 4th

• Modified/experimental – Elaina Johnson, Southwest Christian High School, 1st

Group project

• FRC robotics mechanics – Nolan Peterson, Eden Prairie High School, 1st

Shots

• Technology Education – Lily Lundgren, Southwest Christian High School, 1st

• Group project FRC robotics – Nolan Peterson, Eden Prairie High School, 1st

10th grade

Photography

• People/portrait – Addie Anderson, Southwest Christian High School, 2nd

• People/portrait – Claire Duncan, Southwest Christian High School, 4th

• Animal – Claire Duncan, Southwest Christian High School, 2nd

• Animal – Maria Fahrenkamp, ​​Southwest Christian High School, 4th

• Nature and the outdoors – Jaclyn Brouwer, Southwest Christian High School, 1st

• Nature and outdoors – Grace Cafferata, PIM High School of the Arts, 2nd

• Nature and outdoors – Kelly Carter, Southwest Christian High School, 4th

• Landscape/cityscape – Claire Duncan, Southwest Christian High School, 2nd

• Landscape/cityscape – Keely Sandness, Southwest Christian High School, 3rd

• Landscape/cityscape – Aidan Foss, Southwest Christian High School, 4th

• Modified/experimental – Grace Cafferata, PIM High School of the Arts, 1st

• Modified/experimental – Natalie Schmieg, Southwest Christian High School, 2nd

• Modified/experimental – Claire Duncan, Southwest Christian High School, 4th

• Journalism/social media – Natalie Schmieg, Southwest Christian High School, 2nd

• Journalism/social media – Maria Fahrenkamp, ​​Southwest Christian High School, 3rd

• Journalism/social media – Addie Anderson, Southwest Christian High School, 4th

11th grade

Photography

• People/portrait – Courtney Meyer, Southwest Christian High School, 3rd

• Animal – Mariah Hunt, Southwest Christian High School, 3rd

• Modified/experimental – Wyatt Peterson, Southwest Christian High School, 2nd

11th grade – Special edition

Photography

• Modified/experimental – Sam Widdifield, Southwest Christian High School, 1st

12th grade

Photography

• Animal – Jesse Erhgott, Southwest Christian High School, 4th

• Modified/experimental – Jesse Erhgott, Southwest Christian High School, 1st

The EPHS marching band, color guard and pom squad entertained the crowd on the opening day of the fair last week. Photo courtesy of the EPHS marching band

Subscribe to EPLN for FREE!

Leave a Comment